top of page

31.3.-2.4.2017

Freeridefest 2017 2.png

festival pro všechny příznivce svobodného pohybu v horách i v životě

Freeride Fest 2017 aneb oslava českého freeridingu

 

První dubnový víkend roku 2017 se v rakouském Hochfügenu konal nultý ročník freeridového festivalu FreerideFest. Byly to tři dny plné workshopů, testování lyží a zábavy.

Oslavu českého freeridingu přijela podpořit řada sportovních osobností - alpský lyžař Ondra Bank, boulařka Nikola Matějcová Sudová, freeriderka Simona Hrstková a kajakář Vávra Hradilek.

 

Po zahřívacím čtvrtečním večírku se v pátek rozběhl festival naplno. Návštěvníci se měli možnost zúčastnit workshopů a nekonvenčních soutěží. Freeridový workshop vedli přední čeští freerideři Robin Kaleta a Simona Hrstková doplněni o slovenskou špičkovou jezdkyni Katku Lehockou. Skialpinistický workshop s výstupem na Klein Gilfert měli na starost horští vůdci Zdeněk Hák alias Háček a Lukáš Pálka. Baletem na lyžích provázela Nikola Matějcová Sudová, technikou lyžování instruktoři Radek Drahoňovský a Zuzka Kitto a freestyle snowboard si vzal na bedra Jožin Toufar. Lavinových  workshopů se zhostil Ján Blažej. S Alešem Zemanem měli zájemci možnost vyzkoušet split board a Jakub Frey, Jano Tekel a Luděk Šmerda zasvěcovali do tajů sportovního focení.

 

Všechny workshopy byly předem plné, nicméně ani na místě nebyl díky uvolněné atmosféře téměř nikdo odmítnut. Ve skupinkách bylo 6-10 lidí, a tak jen první den se všech workshopů zúčastnilo kolem stovky zájemců. Ostatní měli možnost testovat lyže značek Scott, Line, Black Crows, Forest Skis a Bear Skis, hůlky Plichto‘s poles a vyzkoušet lavinové vybavení značky Arva a Ortovox.  

 

Páteční program byl obohacen o nultý ročník skialpinistického závodu „Břéťův memoriál“. Jednalo se o sprint s obráceně nasazenými stoupacími pásy. Inspirací závodu byl jeden z účastníků freeridových kempů, který takto nevědomky zvládl půldenní výstup. Vítězi se stali hned dva startující, a to Lukáš Bilko alias Bilo a Vojta Král, kteří současně porazili cílovou metu v podobě Robina Kalety. Kategorii nad 50 let vyhrála legenda mezi kempery, zlý Rudi Garmish alias Pepa Maleček.

 

Vrcholem celé akce byl sobotní  freeridový závod s vlastními pravidly – dámy v plavkách, pánové s rozepnutými lyžáky a aktivovaným walk modem. Do poroty zasedli Ondra Bank, Vávra Hradilek, Robin Kaleta a vítězka tipovací soutěže. V mužské kategorii většina závodníků vsadila na kreativitu, takže diváci mohli sledovat vše od nejrůznějších převleků, piruet, přemetů a skoků, až po záměrně odpálený lavinový batoh. Dámská část závodu mnohé překvapila nasazením a razancí, se kterou se jednotlivé závodnice v plavkách vrhaly do offpistového terénu. Odměnou jim byl potlesk, hvízdot a kytička, která je čekala v cíli. Kontakt s ostrým jarním firnem některých závodnic naštěstí nakonec ani nevyžadoval aplikaci připraveného zásypu.

 

Stejné nasazení jako na kopci předvedli všichni i na závěrečné párty v Kristalbaru pod sjezdovkou, kde se o hudbu postaral Red Bull Event car. Po grilování následovalo vyhlášení vítězů závodu. Zatímco v mužích byla volba jednoznačná a vítězem se stal opět Lukáš Bilko, oceněný dvoudenním skipasem do Hochfügenu a lahví Jägermeistera. Ženy ale porotě dokonale zamotaly hlavu, a proto si skipas za vítězství nakonec odvezly všechny spoře oděné závodnice. Hnacím motorem večerní zábavy byl opět moderátor Háček, který pozornost všech strhnul k soutěži v páce. Jména jako Ondra Bank, Vávra Hradilek nebo český reprezentant v jízdě na bobu David Egydy slibovala strhující souboje. Čekalo se, jestli zlatý hatrick posbírá Bilo, ten však skončil v semifinále. Ve finálové bitvě mezi Háčkem a Davidem Egydym ukázal svoji nadlidskou sílu bobista. Tři hlavy (aka 3heads) se daly dohromady a stihly vytvořit sestřih toho nejlepšího z celé akce. Následné tanečky kolem baru pod dohledem DJ Víťulky pokračovaly až do rána. A i Ondra Bank dostál svému závazku zatančit si se všemi 16 vítězkami závodu. 

 

Jestli si někdo myslí, že neděle už probíhala v regeneračním módu, tak vězte, že workshopy byly stejně nabité jako první den a do pozdních odpoledních hodin se nikomu ze svahu nechtělo.

 

Festival vygeneroval spoustu lásky a pozitivní energie a naplnil tak původní myšlenku jeho tvůrce a ředitele Robina Kalety. Byl tak parádní tečkou za koncem sezóny. Nulový účastnický poplatek a nekomerční charakter celé akce by se neobešel bez podpory sponzorů Tipsport, Peter Brett,  Hochfügen, Madeja sport, Chimpanzee, Red Bull a Jägermeister a testovaných značek Line, Scott, Black Crows, Forest Skis, Bear Skis, Plichto‘s poles, Arva a Ortovox.

 

Tímto jim děkujeme a budeme se snažit, aby se tato akce stala každoročním vyvrcholením freeridové sezóny.

organizační tým freeridecamps.cz

program.png

Setkání podobně smýšlejících lidí, kteří vyznávají nejen svobodný pohyb nejen v horách, ale i ve vlastním životě. Víkend bude plný aktivit týkajících se freeridu a všeho kolem něj a vyvrcholí otevřeným závodem pro amatéry i profesionály, jehož cílem je pouze a čistě zábava... Účast na festivalu je ZDARMA, je třeba si pouze zakoupit skipas a vyřešit ubytování.

Po celou dobu bude probíhat testování splitboardů a freeride a all mountain modelů lyží různých značek.

PÁTEK 31.3.2017

 • 10:00             zahájení festivalu

 • 10:30-12:00    workshopy freeride, skialp a split

 • 13:30-15:00    workshop freeride

 • 13:30-14:30    workshopy laviny a sportovní focení

 • 15:00-16:00    workshopy technika lyžování a technika snowboard

 • 15:30-16:30       workshop freeride 

 • 19:00 - ?            PARTY

SOBOTA 1.4.2017

 • 10:00-12:00    workshopy freeride, balet na lyžích a laviny

 • 13:30-16:00    ZÁVOD

 • 19:00 - ?            PARTY

NEDĚLE 2.4.2017

 • 10:00-12:00    workshopy freeride, lavinyskialp a freestyle

 • 13:30-15:00    workshopy freeride, technika lyžování, technika snowboard a sportovní focení

 

Program
Za-vod.png

Závod se pojede ve dvou kategoriích:

MUŽI

v povolených lyžákách se zapnutým walk módem (kdo nevlastní skialpové boty, rádi mu je zapůjčíme)

hlavní cena: nehynoucí sláva a možná titulka v zářijovém SNOW

ŽENY

v plavkách - na lyžích nebo na snowboardu

hlavní cena: tanec dle vlastního výběru s Ondrou Bankem

ODBORNÁ POROTA

Ondřej Bank

Vavřinec Hradilek

...

Závod
Registrace
registrace.png

Účast na festivalu je zdarma a je třeba se registrovat. Následně - až bude program finální - Ti pošleme formulář s možností zapsat se na jednotlivé workshopy a přihlásit se na závod tak, aby na akci všechno běželo hladce...

Těšíme se na viděnou!

Ubytovani-cerna.png

Ubytování v rámci festivalu si řeší každý individuálně, nicméně určitě je nejlepší spát nahoře ve středisku (kvůli plnohodnotné účasti na večerních party).

Variant je několik:

Ubytovani
Podpora
podpora.png

Protože festival je koncipován tak, aby si ho mohl dovolit opravdu každý, kdo má rád hory, nemohl by proběhnout bez pomoci našich milých partnerů :)

Tímto jim mnohokrát DĚKUJEME!

bottom of page