31.3.-2.4.2017

Freeridefest 2017 2.png

festival pro všechny příznivce svobodného pohybu v horách i v životě

P4011318
P4011318
press to zoom
_MG_2008
_MG_2008
press to zoom
_MG_1978
_MG_1978
press to zoom
_MG_2014
_MG_2014
press to zoom
P4011259
P4011259
press to zoom
P4011407
P4011407
press to zoom
P4011275
P4011275
press to zoom
P3310444
P3310444
press to zoom
P3310423
P3310423
press to zoom
P3310525
P3310525
press to zoom
P3310553
P3310553
press to zoom
P4010787
P4010787
press to zoom

Freeride Fest 2017 aneb oslava českého freeridingu

 

První dubnový víkend roku 2017 se v rakouském Hochfügenu konal nultý ročník freeridového festivalu FreerideFest. Byly to tři dny plné workshopů, testování lyží a zábavy.

Oslavu českého freeridingu přijela podpořit řada sportovních osobností - alpský lyžař Ondra Bank, boulařka Nikola Matějcová Sudová, freeriderka Simona Hrstková a kajakář Vávra Hradilek.

 

Po zahřívacím čtvrtečním večírku se v pátek rozběhl festival naplno. Návštěvníci se měli možnost zúčastnit workshopů a nekonvenčních soutěží. Freeridový workshop vedli přední čeští freerideři Robin Kaleta a Simona Hrstková doplněni o slovenskou špičkovou jezdkyni Katku Lehockou. Skialpinistický workshop s výstupem na Klein Gilfert měli na starost horští vůdci Zdeněk Hák alias Háček a Lukáš Pálka. Baletem na lyžích provázela Nikola Matějcová Sudová, technikou lyžování instruktoři Radek Drahoňovský a Zuzka Kitto a freestyle snowboard si vzal na bedra Jožin Toufar. Lavinových  workshopů se zhostil Ján Blažej. S Alešem Zemanem měli zájemci možnost vyzkoušet split board a Jakub Frey, Jano Tekel a Luděk Šmerda zasvěcovali do tajů sportovního focení.

 

Všechny workshopy byly předem plné, nicméně ani na místě nebyl díky uvolněné atmosféře téměř nikdo odmítnut. Ve skupinkách bylo 6-10 lidí, a tak jen první den se všech workshopů zúčastnilo kolem stovky zájemců. Ostatní měli možnost testovat lyže značek Scott, Line, Black Crows, Forest Skis a Bear Skis, hůlky Plichto‘s poles a vyzkoušet lavinové vybavení značky Arva a Ortovox.  

 

Páteční program byl obohacen o nultý ročník skialpinistického závodu „Břéťův memoriál“. Jednalo se o sprint s obráceně nasazenými stoupacími pásy. Inspirací závodu byl jeden z účastníků freeridových kempů, který takto nevědomky zvládl půldenní výstup. Vítězi se stali hned dva startující, a to Lukáš Bilko alias Bilo a Vojta Král, kteří současně porazili cílovou metu v podobě Robina Kalety. Kategorii nad 50 let vyhrála legenda mezi kempery, zlý Rudi Garmish alias Pepa Maleček.

 

Vrcholem celé akce byl sobotní  freeridový závod s vlastními pravidly – dámy v plavkách, pánové s rozepnutými lyžáky a aktivovaným walk modem. Do poroty zasedli Ondra Bank, Vávra Hradilek, Robin Kaleta a vítězka tipovací soutěže. V mužské kategorii většina závodníků vsadila na kreativitu, takže diváci mohli sledovat vše od nejrůznějších převleků, piruet, přemetů a skoků, až po záměrně odpálený lavinový batoh. Dámská část závodu mnohé překvapila nasazením a razancí, se kterou se jednotlivé závodnice v plavkách vrhaly do offpistového terénu. Odměnou jim byl potlesk, hvízdot a kytička, která je čekala v cíli. Kontakt s ostrým jarním firnem některých závodnic naštěstí nakonec ani nevyžadoval aplikaci připraveného zásypu.

 

Stejné nasazení jako na kopci předvedli všichni i na závěrečné párty v Kristalbaru pod sjezdovkou, kde se o hudbu postaral Red Bull Event car. Po grilování následovalo vyhlášení vítězů závodu. Zatímco v mužích byla volba jednoznačná a vítězem se stal opět Lukáš Bilko, oceněný dvoudenním skipasem do Hochfügenu a lahví Jägermeistera. Ženy ale porotě dokonale zamotaly hlavu, a proto si skipas za vítězství nakonec odvezly všechny spoře oděné závodnice. Hnacím motorem večerní zábavy byl opět moderátor Háček, který pozornost všech strhnul k soutěži v páce. Jména jako Ondra Bank, Vávra Hradilek nebo český reprezentant v jízdě na bobu David Egydy slibovala strhující souboje. Čekalo se, jestli zlatý hatrick posbírá Bilo, ten však skončil v semifinále. Ve finálové bitvě mezi Háčkem a Davidem Egydym ukázal svoji nadlidskou sílu bobista. Tři hlavy (aka 3heads) se daly dohromady a stihly vytvořit sestřih toho nejlepšího z celé akce. Následné tanečky kolem baru pod dohledem DJ Víťulky pokračovaly až do rána. A i Ondra Bank dostál svému závazku zatančit si se všemi 16 vítězkami závodu. 

 

Jestli si někdo myslí, že neděle už probíhala v regeneračním módu, tak vězte, že workshopy byly stejně nabité jako první den a do pozdních odpoledních hodin se nikomu ze svahu nechtělo.

 

Festival vygeneroval spoustu lásky a pozitivní energie a naplnil tak původní myšlenku jeho tvůrce a ředitele Robina Kalety. Byl tak parádní tečkou za koncem sezóny. Nulový účastnický poplatek a nekomerční charakter celé akce by se neobešel bez podpory sponzorů Tipsport, Peter Brett,  Hochfügen, Madeja sport, Chimpanzee, Red Bull a Jägermeister a testovaných značek Line, Scott, Black Crows, Forest Skis, Bear Skis, Plichto‘s poles, Arva a Ortovox.

 

Tímto jim děkujeme a budeme se snažit, aby se tato akce stala každoročním vyvrcholením freeridové sezóny.

organizační tým freeridecamps.cz

program.png

Setkání podobně smýšlejících lidí, kteří vyznávají nejen svobodný pohyb nejen v horách, ale i ve vlastním životě. Víkend bude plný aktivit týkajících se freeridu a všeho kolem něj a vyvrcholí otevřeným závodem pro amatéry i profesionály, jehož cílem je pouze a čistě zábava... Účast na festivalu je ZDARMA, je třeba si pouze zakoupit skipas a vyřešit ubytování.

Po celou dobu bude probíhat testování splitboardů a freeride a all mountain modelů lyží různých značek.

PÁTEK 31.3.2017

 • 10:00             zahájení festivalu

 • 10:30-12:00    workshopy freeride, skialp a split

 • 13:30-15:00    workshop freeride

 • 13:30-14:30    workshopy laviny a sportovní focení

 • 15:00-16:00    workshopy technika lyžování a technika snowboard

 • 15:30-16:30       workshop freeride 

 • 19:00 - ?            PARTY

SOBOTA 1.4.2017

 • 10:00-12:00    workshopy freeride, balet na lyžích a laviny

 • 13:30-16:00    ZÁVOD

 • 19:00 - ?            PARTY

NEDĚLE 2.4.2017

 • 10:00-12:00    workshopy freeride, lavinyskialp a freestyle

 • 13:30-15:00    workshopy freeride, technika lyžování, technika snowboard a sportovní focení

 

 
Za-vod.png

Závod se pojede ve dvou kategoriích:

MUŽI

v povolených lyžákách se zapnutým walk módem (kdo nevlastní skialpové boty, rádi mu je zapůjčíme)

hlavní cena: nehynoucí sláva a možná titulka v zářijovém SNOW

ŽENY

v plavkách - na lyžích nebo na snowboardu

hlavní cena: tanec dle vlastního výběru s Ondrou Bankem

ODBORNÁ POROTA

Ondřej Bank

Vavřinec Hradilek

...

 
 
registrace.png

Účast na festivalu je zdarma a je třeba se registrovat. Následně - až bude program finální - Ti pošleme formulář s možností zapsat se na jednotlivé workshopy a přihlásit se na závod tak, aby na akci všechno běželo hladce...

Těšíme se na viděnou!

Ubytovani-cerna.png

Ubytování v rámci festivalu si řeší každý individuálně, nicméně určitě je nejlepší spát nahoře ve středisku (kvůli plnohodnotné účasti na večerních party).

Variant je několik:

 
 
podpora.png

Protože festival je koncipován tak, aby si ho mohl dovolit opravdu každý, kdo má rád hory, nemohl by proběhnout bez pomoci našich milých partnerů :)

Tímto jim mnohokrát DĚKUJEME!